Kůň potřebuje každodenní pohyb, aby si zachoval zdraví. Jako všichni atleti, když pracuje, potřebuje doplňkový výcvik, aby se vyvíjel a zachovával si dobrou kondici.
V otázce zdatnosti koně je pohyb koně spojen vždy s krmením. Kůň, který je chovaný volně, za předpokladu, že výbeh není moc malý, má příležitost provádět všechny drobnější cvičení, která potřebuje k tomu, aby zůstal zdráv. Prostor a volnost pohybu podle libosti jsou nedílnou součástí každodenního života koně v přirozených podmínkách, a proto čím je výběh větší, tím více se přibližuje jeho přirozenému prostředí a tím bude kůň spokojenější.
Nicméně kůň, který žije pouze z pastvy, je schopen provádět pouze lehkou práci v letních měsících. U ustájeného koně můžeme sledovat jeho příjem potravy a postupně budovat jeho fyzickou kondici, která mu umožňuje provádět práci, kterou po něm požadujeme. Jelikož je však ustájenému koni odepřena svoboda volného pohybu po část nebo i celý den, je vhodný výcvik klíčovou součástí jeho života, má-li být šťastný a zdravý a zůstat ovladatelný.
Je-li to možné, každý ustájený kůň by kromě svých denních pracovních povinností měl strávit určitou dobu na pastvě. Jelikož existuje nebezpečí, že se koně navzájem poraní, je důležité mít dobře ohrazené výběhy a nohy koní opatřit ochrannými kamašemi. Není-li z nějakého důvodu možné, aby aby ustájený kůň vykonal svou běžnou každodenní práci (například za špatného počasí, kdy není možné jet na vyjížďku), měl by být na nějakou dobu vypuštěn anebo alespoň vyveden, aby se mohl napást. Další alternativou ježdění je práce na lonži.
Dříve než s koněm začneme pracovat, zběžně ho vyčistíme, aby byl úhledný a upravený. Znečištění ze stáje odstraníme houbou a všechny zbytky podestýlky odstraníme i z ocasu a hřívy. Zdvihneme nohy a zkontrolujeme podkovy. Univerzální sedlo se hodí pro vyjížďky a jízdu po silnici. Pokrývka pod sedlo chrání sedlo před špínou uvolňující se ze srsti a bude i pro koně pohodlnější. Uzdečka pro každodenní použití sníží opotřebení vaší "parádní" uzdečky, kterou používáte na přehlídky a závody. Způsob uzdění a typ udidla závisí na koni. Většině z nich postačí stíhlo a nánosník. Jestliže potřebujete koně lépe ovládat, můžete dát přednost mexickému nánosníku. Zda použijete martingal, či nikoliv, opat závisí na koni a jeho ovladatelnosti.
Při jízdě po silnici je dobré vybavit koně kamašemi, které, jsou-li upevněny správně, nebrání koni v pohybu. kůň velmi lehce sklouzne na asfaltu a zraní si karpální klouby, a proto je až překvapivé, jak málo lidí provádí toto důležité opatření. Další důležitou pomůckou na ochranu nohou koně jsou ochranné zvony.
Ostříhaní koně potřebují v zimě pokrývku, aby si uchovali bedra v teple. ta se vkládá pod sedlo, aby neklouzala dozadu. Upevňuje se páskem procházejícím pod ocasem koně, aby se nenadouvala větrem.
Můžete zároveň trénovat dva koně tak, že na jednom pojedete a druhého povedete, a vedený kůň by v tomto případě měl mít uzdečku a měli byste ho vést za otěže nebo za koženou vodící otěž, procházející z jednoho kroužku udidla do druhého a do vaší ruky. Nikd neveďte koně na lonži, neboť se snadno zamotá, a nikdy si neomotávejte vodící otěž kolem ruky. Kůň, na němž jedete, musí být vždy mezi vedeným koněm a projíždějícími auty, a měli byste jezdit postejné straně silnice jako ostatní účastníci silničního provozu. Raději nejezděte po velmi frekventovaných silnicích a nikdy nepoužívejte tento způsob, pokud nejsou oba koně na dopravu zvyklí a dobře vychovaní. Hlava vedeného koně se nejlépe ovládá, jestliže je v rovině plece koně, na němž jedete, nebo mírně za ní.
Pro náročnější práci - výcvik, drezúru, parkur atd. - by kůň měl mít sedlo a uzdu určenou pro daný druh činnosti a ochranné kamaše nebo bandáže. Pro skákání opatřete jeho podkovy odpovídajícími ozuby, aby neklouzaly