Kůň je oděn do speciální voltižní výstroje, která se používá pouze pro tento sport avšak některé části připomínají výstroj koně používanou k lonžování.
Postroj
Voltižní obřišník:
• je vybaven dvěma úchytnými oblouky, pro jezdce, aby se mohl přidržovat při různých obratech, atd., pod voltižní obřišník se vkládá dečka, proti odření hřbetu koně.
Vyvazovací otěže s gumovým kroužkem
• vyvazovací otěže jsou upevněny k obřišníku a zamezují koni, aby zvedal hlavu, což by způsobovalo tzv. vyklenutí hřbetu a tím i méně vzhledný pohyb koně.
Voltižní soutěže
Během voltižní soutěže musí družstvo jezdců předvést některé povinné cviky a volné cviky. Některé sestavy se cvičí jednotlivě, jiné zase ve dvojicích, ve trojicích atd. Nehodnotí se jen sestava samotná, ale také styl a elegance výskoku na koně, návaznost jednotlivých cviků na sebe a seskok. Rozhodčí dále udílí známky také za celkový dojem celé jízdy. Do této kategorie hodnocení se řadí prezentace soutěžících, způsob a styl vedení koně, celkový průběh atd. Známky jsou udíleny v rozmezí od 1 do 10, stejně jako je tomu v drezuře. V případě, že soutěžící nepředvede určitý cvik z povinných prvků, nedostane žádnou známku a tím pádem ani žádné body. Pro všechny cviky je prioritou náskok a seskok.
Popis náskoku a seskoku
• Náskok na koně do běžného sedu vypadá asi tak, že cvičenec přiběhne ke koni a uchopí madla, přičemž stále běží s koněm vedle jeho vnitřní přední nohy. Poté následuje odraz, cvičenec vyskočí do výšky a přehodí pravou nohu přes hřbet koně.
• Seskok z běžného sedu se provádí tak, že cvičenec nejprve zhoupne své nohy dopředu a ihned dozadu v jednom pohybu. Při zhoupnutí dozadu se dostane nad hřbet koně, kde své nohy snoží k sobě a doskočí na zem vedle koně. Cvičenky seskakují jiným způsobem a to tak, že přehazují pravou nohu přes krk koně.