Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mezi neinfekční nemoci patří hlavně zdravotní problémy, které vznikají nejčastěji jako důsledek nesprávné výživy, a to kvalitativní i kvantitativní nedostatek či přebytek živin, vitamínů, minerálních látek, zdravotní závadnost krmiva - nahnilá, s cizí příměsí (hlíny, namrzlá, zapařená,…) a špatná skladba krmné dávky. U koní můžeme tato onemocnění diagnostikovat jako poruchy metabolismu, které se projeví nejprve snížením výkonnosti, užitkovosti, útlumem reprodukce a později přecházejí v závažná onemocnění parenchymatózních orgánů, poruchy bílkovinného, glycidového i minerálního metabolismu, narušení neurohormonální rovnováhy organismu. Mezi nenakažlivé nemoci patří také:

Otlaky většinou vznikají nesprávným sedláním koně, ale otlaky může způsobit i dobře padnoucí sedlo pokud sedlové podušky a podbřišník není dobře vycpán nebo je z nekvalitního materiálu. Také špatně přizpůsobený postroj může koně tlačit nebo odírat. Krevní oběh se tak naruší a vzniká otlak. Pokud otlak neobjevíme včas, může vzniknout hnisavá rozedřená rána. Takto otlačený kůň potřebujeme zejména klid a studené obklady či antibakteriální zásyp či mast.

 Bradavice nejsou nebezpečné, ale mohou být pro koně nepříjemné. S odstraněním bradavic nám poradí veterinář a to buď veterinárními přípravky nebo chirurgickým zákrokem.